Kalkulatory ROI i ROE
Kalkulatory ROI i ROE– to narzędzia, które w prosty sposób pomogą Ci sprawdzić czy nieruchomość, którą kupiłeś lub którą chcesz kupić, przyniesie odpowiednią stopę zwrotu. Z kalkulatorów tych najlepiej korzystać przed zakupem nieruchomości, aby upewnić się czy inwestycja jest warta swej ceny!
Zwrot z inwestycji (ROI)
ROI, czyli Return on investment. Za pomocą ROI można określić rentowności danej inwestycji nieruchomościowej, czyli relację miedzy dochodami z inwestycji, a kosztami. Więcej poniżej.
Rentowność kapitału (ROE)
Rentowność kapitału (ROE) – (ang. Return on Equity). ROE wskazuje inwestorowi, jaką kwotę może zarobić na zainwestowanych pieniądzach. Wskaźnik ten stosujemy, gdy zakup nieruchomości odbywa się z kredytu czy gdy w grę wchodzi zainwestowanie obcego kapitału, który może generować odsetki.
Przychód z najmu (miesięcznie) – jest to suma opłat jakie najemca przekazuje właścicielowi nieruchomości każdego miesiąca. Do każdej nieruchomości i przychodu z najmu należy podejść indywidualnie. Niektórzy właściciele pobierają od najemców zarówno koszty tzw. odstępnego jak i kwoty związane z czynszem administracyjnym, kosztami za media etc. Inni natomiast część z tych obciążeń pozostawiają na własnych barkach, jeśli tak jest to kwotę tą należy w naszym kalkulatorze wpisać w rubrykę – Koszty (miesięcznie). Przychodem z najmu będzie natomiast w każdym przypadku odstępne, czyli ta kwota od której właściciel nieruchomości płaci podatek (kwota jaka pozostaje mu ,,na rękę,,).
Koszty (miesięcznie) – są to te koszty, które właściciel postanowił, iż będzie opłacał sam i nie obciąża nimi najemcy, może to być jakiś składnik czynszu do zarządcy jak np. fundusz remontowy czy eksploatacja, lub cały czynsz administracyjny. Nadal spotykana jest w niektórych najmach sytuacja, gdzie właściciel, czyli wynajmujący, ponosi także koszty zużycia mediów: prąd, gaz, woda etc.
Całkowity koszt inwestycji – na całkowity koszt inwestycji składają się wszystkie wydatki jakie właściciel nieruchomości poniósł od momentu zakupu do momentu wynajęcia. Na pewno należy tu uwzględnić cenę zakupu i koszty nabycia tj. koszty notarialne. Ponadto koszt inwestycji może być zwiększony przez prowadzony remont, koszty prowizji biura nieruchomości, kancelarii wyjaśniającej sytuację prawną itp.
Suma zainwestowanego kapitału – to inaczej kwota która wyłącza wartość zaciągniętego kredytu. W przypadku ROE mamy do czynienia z wykorzystaniem tzw. dźwigni finansowej, czyli zainwestowania jedynie części własnych środków i wykorzystania finansowania zewnętrznego.
Aktualizowano: 23.07.2022 | Uwagi: kontakt@eportal-nieruchomosci.pl