Dokumenty do sprzedaży mieszkania. Co będzie Ci potrzebne? Jeśli zdecydowałeś się na sprzedaż mieszkania na pewno wiesz, że czynność taka musi być dokonana poprzez zawarcie aktu notarialnego. Ważne jednak, aby już przed wizytą u rejenta przygotować niezbędne dokumenty, które będą potrzebne do sprzedania Twojej nieruchomości. Poniżej krótkie podsumowanie, ze wskazaniem co będzie konieczne, żeby skutecznie sprzedać lokal mieszkalny.
Spis treści
Księga Wieczysta
Rozpoczynamy od księgi wieczystej, ponieważ jest ona niejako identyfikatorem samej nieruchomości. Jeszcze do niedawna sprzedający lokal mieszkalny musiał przedstawiać odpis z księgi wieczystej. W tym celu najpierw konieczne było udanie się do sądu, wyciągniecie wypisu i dostarczenie do kancelarii notarialnej. Obecnie nie ma już takiej konieczności, ponieważ notariusze mogą pobrać aktualny wydruk z księgi wieczystej tuż przed aktem notarialnym z systemu teleinformatycznego. Jest to spore ułatwienie, gdyż obowiązek sprzedającego sprowadza się do przedstawienia numeru księgi wieczystej, resztą zajmuje się notariusz.
Mieszkanie bez Księgi Wieczystej
Jeśli Twoje mieszkanie nie posiada księgi wieczystej, to zapewne przysługuje Ci tzw. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Brak księgi nie oznacza, że nie możesz zbyć mieszkania. Konieczne jest uzyskanie w spółdzielni mieszkaniowej dodatkowych dokumentów, które pozwolą Ci na założenie księgi wieczystej w sądzie, albo poprzez notariusza przy samej umowie sprzedaży.
Konieczne będzie w tym wypadku, aby spółdzielnia mieszkaniowa wydała zaświadczenia potwierdzające, że sprzedającemu przysługuje prawo do lokalu. Na takim zaświadczeniu muszą znajdować się informacje zawierające opis mieszkania: adres, kondygnacja lub piętro, z czego się składa tj. ilość pokoi, kuchnia, łazienka etc. Ponadto na zaświadczeniu powinna być również wskazana tzw. macierzysta księga wieczysta, czyli księga wieczysta gruntu na którym stoi budynek. Drugie zaświadczenie zwane w praktyce zaświadczeniem do założenia księgi wieczystej (choć spółdzielnia może ująć wszystkie informacje na jednym dokumencie) jest już skierowane bezpośrednio do sądu i wskazuje, że spółdzielnia nie widzi przeciwskazań, aby księga wieczysta została dla danego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu założona.
Podstawa nabycia
Jest to dokument na podstawie którego sprzedający nabył daną nieruchomość. Zazwyczaj mamy tu do czynienia z umową sprzedaży, darowizną lub jednym z dwóch dokumentów będących podstawą spadkobrania, czyli aktem poświadczania dziedziczenia lub postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku. W praktyce oczywiście jest ich więcej np. przydział lokalu, umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu etc.
Istotne jest to, aby na akt notarialny dostarczyć podstawę nabycia nieruchomości do notariusza. W praktyce notariusze potrzebują takiego dokumentu często jedynie do wglądu, ponieważ czynność notarialną opierają na zapisach księgi wieczystej, konkretnie sprawdzając taką informacje w dziale drugim. Więcej o księgach wieczystych: https://eportal-nieruchomosci.pl/ksiegi-wieczyste/.
Zaświadczenie z urzędu skarbowego
Jeżeli lokal mieszkalny został nabyty na podstawie dziedziczenia lub darowizny albo nieodpłatnego zniesienia współwłasności, a czynności takie zostały dokonane po 1 stycznia 2007 roku, konieczne jest również uzyskanie zaświadczenia naczelnika Urzędu Skarbowego o uregulowaniu podatku od spadków i darowizn. W większości przypadków będzie to zaświadczenie o braku podatku od spadku czy darowizny, czyli dokument potwierdzający, że zbywca lokalu nie będzie płacił dodatkowego podatku. Dokument ten ma charakter obligatoryjny.
Zaświadczenie od zarządcy nieruchomości
Notariusz może nas również poprosić, abyśmy na akt notarialny dostarczyli zaświadczenie od podmiotu zarządzającego nieruchomością, z którego wynikać będzie brak zaległości w opłatach czynszowych i eksploatacyjnych. Dokument ten nie jest konieczny do ważności aktu notarialnego, a strony mogą się umówić, że sprzedający złoży na akcie notarialnym jedynie oświadczenie o tym, że nie zalega z czynszem. Jednak dla większej pewności, że sytuacja z opłatami jest klarowna, warto złożyć wniosek do zarządcy nieruchomości, aby ten wystawił taki dokument. Podmioty uprawnione to spółdzielnia albo wspólnota mieszkaniowa.
Zaświadczenie o braku osób zameldowanych
Podobnie jak zaświadczenie od zarządcy nieruchomości o braku zaległości w opłatkach czynszowych, tak i zaświadczenie o braku osób zameldowanych nie jest obligatoryjne. Sam meldunek nie daje żadnych praw do zamieszkiwania w lokalu, więc nie powinniśmy się go obawiać. Zakup mieszkania z zameldowaną osobą może być jednak problematyczny na przyszłość. Chodzi tu o sytuację, gdy lokal będzie powtórnie zbywany, a kupujący nie dokonają zakupu bez zaświadczenia, że w lokalu nie mamy zameldowanych osób.
Zaświadczenie takie wydaje Urząd miasta lub gminy po uiszczeniu opłaty skarbowej w wysokości 17PLN. Większość urzędów wydaje taki dokument w tym samym dniu, w którym składamy wniosek. Zaświadczenie można również uzyskać elektrycznie poprzez platformę ePUAP.
Zaświadczenie z banku
W sytuacji sprzedaży lokalu obciążonego hipoteką, do zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości, niezbędne jest uzyskanie i przedstawienie u notariusza oryginalnego zaświadczenia o wysokości zadłużenia hipotecznego wraz z numerem rachunku bankowego do spłaty kredytu (tzw. rachunek roboczy banku).
Komentarze 1