Spis treści
Rynek pierwotny
Rynek pierwotny to ten, na którym sprzedawane są nowe lub niedawno wybudowane nieruchomości. W tym przypadku, sprzedawcą jest deweloper lub inwestor, który buduje nieruchomość z myślą o sprzedaży. Kupujący na rynku pierwotnym mają szerokie możliwości wyboru spośród różnych projektów i planów. Zakup mieszkania na rynku pierwotnym pozwala często wpłynąć na układ pomieszczeń w lokalu mieszkalnym, a także na wykończenie i wyposażenie nieruchomości już na etapie projektu.
Rynek pierwotny nieruchomości wydaje się zwykle bardziej stabilny niż rynek wtórny, ponieważ ceny są ustalane na podstawie kosztów budowy i zysku jaki ma osiągnąć z danej inwestycji deweloper. Choć w ostatnich czasach większy wpływ na ceny mają również szybko zmieniające się warunki rynkowe. Zazwyczaj ceny na rynku pierwotnym są wyższe niż na rynku wtórnym. Co ważne należy pamiętać, że nie zawsze to co nowe, jest lepsze. Warto zapoznać się z opiniami ekspertów, biur nieruchomości, osób zajmujących się odbiorami mieszkań etc. zanim podpiszemy umowę z konkretnym deweloperem.
Zakup na rynku pierwotnym zwykle wiąże się ze zobowiązaniem do zakupu jeszcze w fazie budowy, co oznacza, że Kupujący mogą być zmuszeni do czekania na ukończenie budowy nieruchomości i oddanie jej do użytku przez spory okres czasu.
Rynek wtórny
Rynek wtórny nieruchomości daje szanse na zakup nieruchomości, które były już wcześniej użytkowane. Sprzedający to zazwyczaj osoby prywatne lub firmy, które wcześniej były właścicielem nieruchomości. W stosunkach rodzinnych częstą podstawą nabycia mieszkania są również darowizna i spadek (więcej możesz znaleźć również tutaj: https://eportal-nieruchomosci.pl/dokumenty-do-sprzedazy-mieszkania/).
Kupujący na rynku wtórnym mają zwykle mniejszy wybór w zakresie możliwości decydowania o układzie pomieszczeń w lokalu mieszkalnym czy o jego standardzie wykończeń (czasem Kupujący celowo szukają mieszkania do remontu, by dostosować go do własnych potrzeb) jednak mogą znaleźć nieruchomości np. w atrakcyjnych lokalizacjach o nietypowych cechach lub o niższej niż rynkowa cenie.
Ceny na rynku wtórnym są zwykle ustalane na podstawie warunków podaży i popytu, a także stanu nieruchomości. Ceny mogą być niższe niż na rynku pierwotnym, ale mogą również być wyższe, jeśli nieruchomość znajduje się w dobrej lokalizacji i jest w dobrym stanie technicznym np. po niedawnym remoncie. Na cenę oprócz lokalizacji i standardu wpływ mają też wspominany wyżej układ pomieszczeń, sąsiedztwo, piętro i inne.
Kupujący na rynku wtórnym zwykle mogą wprowadzić się do nieruchomości szybciej niż na rynku pierwotnym, ponieważ nieruchomość jest już gotowa do zamieszkania lub wymaga odświeżenia lub remontu. Jednakże, kupujący na rynku wtórnym muszą być bardziej ostrożni, ponieważ nieruchomość może mieć ukryte wady lub problemy, które nie były widoczne podczas pierwszego oglądania. Dlatego też, zwykle zaleca się przeprowadzenie dokładnej inspekcji nieruchomości przed jej zakupem zarówno pod względem prawnym jak i pod kątem technicznym.
Podsumowanie podstawowych różnic między rynkiem pierwotnym i wtórnym
- Źródło sprzedaży: Na rynku pierwotnym Sprzedającym jest deweloper lub inwestor, na rynku wtórnym, to zwykle osoba prywatna lub firma. Na rynku wtórnym możemy mieć do czynienia z różnymi podstawami nabycia, będą one zależne od tego, jak Sprzedający stał się właścicielem danej nieruchomości.
- Wybór: Kupujący na rynku pierwotnym mają większy wybór spośród różnych projektów, układów pomieszczeń, a także mogą wpłynąć na te elementy jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Kupujący na rynku wtórnym mają zwykle mniejszy wybór, ale mogą znaleźć nieruchomości w bardziej atrakcyjnych cenach.
- Ceny: Ceny na rynku pierwotnym są zwykle ustalane na podstawie kosztów budowy i zysku dewelopera, a ceny na rynku wtórnym są zwykle ustalane na podstawie warunków rynkowych i czynników takich jak lokalizacja, układ pomieszczeń oraz standard wykończeń.
- Stan nieruchomości: Nieruchomości na rynku pierwotnym są nowe i nie były wcześniej użytkowane, a Kupujący jest ich pierwszym właścicielem. Nieruchomości na rynku wtórnym, to tzw. mieszkania z drugiej ręki, możemy zatem mieć do czynienia z lokalami do remontu generalnego czy też gotowymi do wejścia. W obu wypadkach przed decyzją o zakupie najlepiej skorzystać z pomocy ekspertów czy to od badania stanu technicznego czy też prawnego.
- Czas wprowadzenia się: Kupujący na rynku pierwotnym muszą zwykle podpisać umowę przed ukończeniem budowy, co oznacza, że mogą być zmuszeni do czekania na nieruchomości przed wprowadzeniem się. Kupujący na rynku wtórnym mogą wprowadzić się do nieruchomości szybciej, ponieważ nieruchomość jest już gotowa do zamieszkania (chyba, że Kupującego czeka remont generalny).
Podsumowując, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jakie mieszkanie korzystniej kupić i który rynek jest lepszy. Zakup mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym i wybór między nimi zależy tylko od indywidualnych potrzeb kupującego i jego osobistych preferencji.