Czy warto skorzystać z obsługi pośrednika nieruchomości ? – Przecież to takie proste.
Zawód programisty ? Zawód informatyka ? – przecież to tylko kilka ruchów na klawiaturze, przez kilka godzin – pieniądze same wpadają do kieszeni, leżą na ulicy i wystarczy je podnieść.
Wielokrotnie każdy z nas miał już do czynienia z najróżniejszymi stereotypowymi informacjami na temat swojego zawodu, bez względu na to, co tak naprawdę na co dzień wykonuje.
Ile razy w wypowiedziach wielu osób padało stwierdzenie: „to przecież tylko …” – Każdy z zawodów w teorii wydaje się banalnie prosty, w końcu każdy z nas może zostać kierowcą rajdowym, astronautą, lekarzem – ale czy na pewno ?
„Tylko” – to tylko słowo, a ile możemy zmieści w jego znaczeniu i do ilu zwrotów możemy go przypisać. Analogicznie jak z wyrażeniem „prawie” – szumnie promowanym swego czasu przez kampanie jednego z popularnych browarów w spotach reklamowych, gdzie sprytnie umieszczono je w zdaniu „Prawie robi wielką różnicę” która miała swoją premierę już w 2005 r.
Pośrednictwu nieruchomości dodatkowo kolorytu nadają owiane już niejednokrotnie mitem kwoty zarobków – w końcu jeśli nieruchomości mają swoją cenę, to i pośrednik musi otrzymać niebagatelną sumę za swoje również już owiane mitem ”otwieranie drzwi”.
Nie jest to jedyny „przepłacony” kwotowo zawód – ale biorące pod uwagę ilość stereotypowych informacji na temat poszczególnych stanowisk – na pewno stawia go jako murowanego pretendenta do czołówki specyficznie ocenianych zawodów.
W ten sposób klient otrzymuje zbiór informacji które mocno rozmijają się z prawdą, i w efekcie mogą prowadzić do wielu błędów.
Oczywiście w internecie możemy znaleźć wiele artykułów które w pigułce opisują np. zakup mieszkania na własną rękę / zakup mieszkania samemu krok po kroku.
Możemy znaleźć wiele porad które będę wskazywać nam jak łatwo i bezproblemowo stać się szczęśliwym posiadaczem wymarzonego mieszkania – niestety nie trudno domyśleć się, że są to najczęściej darmowe porady – które jak to wiele z darmowych porad nie mają zbyt wielkiego przełożenia w rzeczywistości.
Dla wielu osób zakup mieszkania to ogromne wydarzenie – inwestycja na całe życie, początek nowej drogi.
Sam zakup nieruchomości stanowi złożony jak i czasochłonny proces, do którego najważniejszych wytycznych możemy zaliczyć:
- Szacowanie wartości ceny nieruchomości
- Przygotowanie profesjonalnej sesji zdjęciowe wraz z filmem promującym
- Przeprowadzenie procesu kredytowego
- Zbadanie sytuacji prawnej
- Przeprowadzenie profesjonalnych negocjacji
Oczywiście na złożoność procesu składa się wiele czynników – każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
Często zdarza się że mieszkanie sprzedawane jest z istniejącą wadą prawną lub fizyczną. O ile wada jest jawna – może być bez trudu zauważona przez kupującego, czy nawet dowolną osobę postronną.
Niestety w większości sytuacji okazuje się że mamy do czynienia z wada ukrytą – a stwierdzenie tego faktu następuję w bardzo zaawansowanym momencie procesu sprzedaży, i czasu na reakcję pozostaje bardzo niewiele. Czasami mamy wręcz do czynienia z sytuacjami ekstremalnymi.
Za wszelkie formalności związane z rozwiązaniem problemów odpowiada bezpośrednio opiekun danej nieruchomości – czyli pośrednik.
Analizując całość zagadnienia, jak i biorąc pod uwagę różne okoliczności jakie mogą się wydarzyć w trakcie transakcji – warto w tym momencie postawić pauzę – i indywidualnie podjąć decyzję – czy zakup nieruchomości z pomocą pośrednika jest dla mnie odpowiednią opcją.