Fotowoltaika w budynkach wielorodzinnych
Zapewne wiele osób obecnie zastanawia się nad możliwością montażu systemów fotowoltaicznych w budynkach wielorodzinnych, zarządzanych przez wspólnoty lub spółdzielnie mieszkaniowe. Tutaj sytuacja ma się zgoła inaczej niż w budynkach jednorodzinnych, gdzie mamy możliwość pełnego decydowania o takich systemach, a także zarządzania nimi. W tym artykule postaramy się nieco nakreślić jak ma się sytuacja z montażem instalacji fotowoltaicznych w blokach oraz budynkach wielorodzinnych.
Przede wszystkim należy zauważyć, że odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna w budynku stanowi nie tylko korzystne ekologicznie rozwianie, ale przede wszystkim finansowe – ma realny wpływ na obniżenie kosztów użytkowania budynku, co stanowi jedno z najistotniejszych założeń projektowych dla inwestorów. Przy obecnej sytuacji gospodarczej, tak naprawdę każda oszczędność energii jest istotna. W przypadku instalacji fotowoltaicznych możemy założyć naprawdę dużą optymalizację finansową, jednak największym problemem przy montażu tego typu instalacji jest duży koszt początkowy montażu.
Uzyskana energia elektryczna może być wykorzystana do zasilania wielu odbiorników np. oświetlenia części wspólnych, urządzeń elektrycznych oraz innych różnych potrzeb energetycznych mieszkańców budynków. Istotny jest tutaj fakt, że zarówno odpowiedzialność za montaż takiej instalacji jak i bezpośrednie zyski wpływają na konto wspólnoty mieszkaniowej.
Branża nieruchomości w swoim ciągłym rozwoju ma ogromny wpływ na kształtowanie się wielu nowych zagadnień – i nie bez echa pozostaje tutaj temat ochrony środowiska – który stanowi kluczowy element umożlwiający osiągniecie zrównoważonego rozwoju. Inwestycja w odpowiednie źródło to kluczowe założenie – może przynieść bardzo wymierne korzyści, zwłaszcza te powiązane z ochroną środowiska.
Bardzo istotnym aspektem dla fotowoltaiki jest miejsce obszaru w którym się znajduje – trzeba wziąć pod uwagę to, że instalacja powinna z założenie być skierowania w kierunku południowym, a sam montaż instalacji PV odbywa się na odpowiednio dobranej konstrukcji wsporczej – na dachu lub na gruncie. Przy podejściu do tego typu inwestycji, kluczowym jest dobranie odpowiednio rzetelnej firmy, która w sposób kompleksowy zajmie się przygotowanie obliczeń, dobraniem sprzętu oraz systemu, który w prawidłowy sposób będzie obsługiwał całą inwestycję.
Większą elastyczność mają oczywiście deweloperzy, ponieważ mogą dobrać rozwiązanie instalacji w początkowej części projektu, co pozwala na uzyskanie optymalnego pod względem funkcjonalności jak i przede wszystkim wyglądu budynku jako całości.
Rynek wtórny również cieszy się dużym zainteresowaniem względem branży Odnawialnych Źródeł Energii – w Polsce dostępne są programy dotacyjne, których założeniem są zadania związane z modernizacją starszych obiektów.
Dodatkowo ważnym aspekt jest to, iż nowe budynki z założenia spełniają wymogi energooszczędności – więc nie rzadko, w kooperacji z instalacją fotowoltaiczną montowana jest bardzo popularne obecnie źródła cieplne – pompa ciepła.
Korzyści
Dynamicznie zmiany na przełomie ostatniego roku przyczyniły się do znaczących zmian w kwestii kosztów dla wielu inwestorów.
Oczywiście zastosowanie takich rozwiązań, poza samym pozytywnym wpływem dla środowiska, dają możliwości ekonomiczne – pozwalające na obniżenie rachunków za prąd. Przy założeniu odpowiedniej instalacji i prawidłowym podejściu do kosztorysu wstępnego, korzyści finansowe ukazują się już po kilku latach.
Kwestia warunków dystrybucji energii elektrycznej, jaki i dostępnych taryfy stał się jednym z kluczowych obecnie wyborów dla wielu firm.
Ceny energii jak i powiązane z nimi koszty dodatkowe mają bardzo duży wpływ na wiele pozostałych aspektów, które rzutują na finalny kształt inwestycji.
Pomijając tylko aspekty finansowe – atrakcyjność budynku wzrasta w momencie kiedy w standardzie znajdują się nowoczesne technologie – przekłada się to na zwiększone zainteresowanie klientów, jak i szybszą sprzedaż nieruchomości, a zastosowanie takich rozwiązań wpływa również na wzrost wartości budynku.
Podsumowanie
Można przyjąć obecnie, że fotowoltaika staję się standardem w budynkach wielorodzinnych, zwłaszcza że posiada ona dużą elastyczność w kwestii integracji z innymi systemami instalowanymi w budynkach.
Instalacje fotowoltaiczne w budynkach wielorodzinnych to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na oszczędności finansowe, ochronę środowiska oraz podniesienie wartości nieruchomości. Warto rozważyć tę technologię przy modernizacji obecnych lub budowie nowych budynków mieszkalnych.
Odnawialne Źródła Energii w postaci wykorzystania fotowoltaika i pomp ciepła to przyszłość, ktora z każdym rokiem staje się rzeczywistością.