Dokumenty do sprzedaży domu. Co będzie Ci niezbędne, aby skutecznie i szybko sprzedać swoją nieruchomość zabudowaną? Jeśli zdecydowałeś się na sprzedaż domu, to z pewnością wiesz, że czynność taka musi być dokonana poprzez zawarcie aktu notarialnego. Przygotowanie do wizyty u rejenta poprzedzone zdobyciem niezbędnych dokumentów odgrywa kluczową rolę. Poniżej krótkie podsumowanie ze wskazaniem co będzie konieczne, żeby skutecznie przygotować się do sprzedaży. Wskazana lista ma charakter orientacyjny i notariusz może poprosić o kilka dodatkowych dokumentów, lecz bez poniżej wskazanych, sprzedaż w ogóle nie będzie możliwa.
Spis treści
Księga Wieczysta
Podobnie jak w wypadku nieruchomości lokalowych, czy działek niezabudowanych, rozpoczynamy od księgi wieczystej. Jest ona niejako identyfikatorem samej nieruchomości. Pozyskanie numeru księgi wieczystej jest możliwe na dwa sposoby. Jednym z nich jest wyciągnięcie z sądu odpisu takiej księgi wieczystej, drugim, przedstawienie notariuszowi jej numeru. Rejent sporządzający umowę sprzedaży może pobrać aktualny wydruk z księgi wieczystej tuż przed aktem notarialnym z systemu teleinformatycznego. Drugi sposób jest zatem dużo łatwiejszy i nie wymaga wizyty w sądzie wieczystoksięgowym. W wypadku nieruchomości zabudowanych domami, księga wieczysta gruntu powinna zawierać informacje dot. samej działki, jak i posadowionych na niej budynków. Zdarzają się sytuacje, że księga wieczysta nie wskazuje w ogóle żadnych wytycznych odnoszących się do zabudowań. Nie jest to jednak przeszkoda, aby skutecznie sprzedać działkę z domem. Wystarczy, że przygotujemy inne dokumenty, o których przeczytasz poniżej.
Wypis z rejestru gruntów
Wypis z rejestru gruntów jest jednym z podstawowych dokumentów koniecznych do sprzedaży. Należy przy tym pamiętać, że jeżeli działka z domem będzie wydzielana z dotychczasowej księgi wieczystej, konieczny będzie dodatkowy dokument, tj. wypis z rejestru gruntów wraz z wyrysem z mapy ewidencyjnej. Dokumenty takie uzyskamy w starostwie powiatowym, a w większych miastach w urzędzie miejskim.
Zaświadczenie o przeznaczaniu działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego
Kolejny ważny dokument, który umożliwi sprzedaż zabudowanej nieruchomości gruntowej, to zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub informacji o jego braku. Takie zaświadczenie uzyskamy w urzędzie gminy lub urzędzie miasta. Wynikać będzie z niego na jakim obszarze, o jakim oznaczeniu znajduje się działka. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest udostępniany na stronach internetowych urzędów gmin (miast) czy w Biuletynie informacji Publicznej. Do aktu notarialnego jest jednak konieczny oryginalny dokument wydany przez właściwy organ gminy.
Zaświadczenie o lasach
Zaświadczenie o lasach to nazwa potoczna. Przyjęło się ją używać, ponieważ oryginalnie tytuł tego dokumentu jest stosunkowo długi. Konkretnie chodzi o zaświadczenie wydawane przez starostwa powiatowe potwierdzające, że nieruchomość jest lub nie jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu i że jest lub nie jest objęta decyzją starosty określającą zadania z zakresu gospodarki leśnej. Jeżeli zaświadczenie potwierdza taki fakt, konieczne jest, aby odbyły się dwa akty notarialne: warunkowa umowa sprzedaży oraz umowa końcowa. Po umowie warunkowej Lasy Państwowe mają prawo pierwokupu takiej nieruchomości, z którego mogą, ale nie muszą skorzystać. Jeżeli skorzystają z tego prawa, kupujący traci bezpowrotnie możliwość jej zakupu.
Zaświadczenie dot. procesu rewitalizacji
Dokument dot. rewitalizacji nie zawsze jest obligatoryjny. Notariusz jednak może wymagać od kupującego, aby uzyskał z urzędu gminy/miasta zaświadczenie potwierdzające czy nieruchomość jest położona na obszarze zdegradowanym, na obszarze rewitalizacji oraz na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji. Jeżeli nieruchomość nie jest położona na obszarze zdegradowanym, na obszarze rewitalizacji oraz na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji, notariusz może powołać się na komunikat wydany przez urząd gminy lub miasta wydany na oficjalnych stronach internetowych przez ich organy. Jeżeli nieruchomości zabudowana leży w strefie rewitalizacji, gmina lub miasto mają prawo pierwokupu takiej nieruchomości, a do skutecznej sprzedaży konieczne będą dwa akty notarialne: warunkowa umowa sprzedaży i umowa końcowa. Po dokument dot. rewitalizacji należy udać się do urzędu gminy lub urzędu miasta.
Podstawa nabycia
Jest to dokument na podstawie którego sprzedający nabył daną nieruchomość. Zazwyczaj mamy tu do czynienia z umową sprzedaży, darowizną lub jednym z dwóch dokumentów będących podstawą spadkobrania, czyli aktem poświadczenia dziedziczenia lub postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku. Jeżeli podstawą nabycia będzie spadek lub darowizna, konieczne jest również okazanie zaświadczenia wydanego przez naczelnika Urzędu Skarbowego o uregulowaniu podatku od spadków i darowizn lub braku takiego obowiązku.
Dokumenty dotyczące budynku
Warto, aby strona sprzedająca przedstawiła dokumenty dotyczące samych zabudowań. Oczywiście w przypadku starszych budynków ciężko będzie o ich pełen wykaz, ale zawsze można udać się do Starostwa powiatowego (a w miastach do urzędu miejskiego) i poprosić o wypis z kartoteki budynków. Idealnie jeśli sprzedający będzie mógł przedstawić również decyzje o pozwoleniu na budowę lub dokument potwierdzający przyjęcie budynku do użytkowania.