Dokumenty do sprzedaży działki niezabudowanej. Co będzie Ci niezbędne, aby skutecznie i szybko sprzedać swoją nieruchomość gruntową? Jeśli zdecydowałeś się na sprzedaż działki, która może zostać przeznaczona pod zabudowę, na pewno wiesz, że czynność taka musi być dokonana poprzez zawarcie aktu notarialnego. Przygotowanie do wizyty u rejenta poprzedzone zdobyciem niezbędnych dokumentów odgrywa kluczową rolę. Poniżej krótkie podsumowanie ze wskazaniem co będzie konieczne, żeby skutecznie sprzedać taką nieruchomość gruntową.
Spis treści
Księga Wieczysta
Podobnie jak w wypadku nieruchomości lokalowych, rozpoczynamy od księgi wieczystej. Jest ona niejako identyfikatorem samej nieruchomości. Tutaj mamy dwie możliwości, albo należy wyciągnąć z sądu odpis takiej księgi wieczystej, albo też przedstawić notariuszowi jej numer. Rejent, sporządzający umowę sprzedaży, może pobrać aktualny wydruk z księgi wieczystej tuż przed aktem notarialnym z systemu teleinformatycznego. Drugi sposób jest zatem dużo łatwiejszy i nie wymaga wizyty w sądzie wieczystoksięgowym.
Wypis z rejestru gruntów
Wypis z rejestru gruntów jest jednym z podstawowych dokumentów koniecznych do sprzedaży działki. Należy przy tym pamiętać, że jeżeli działka będzie odłączana z dotychczasowej księgi wieczystej konieczny będzie dodatkowy dokument, tj. wypis z rejestru gruntów wraz z wyrysem z mapy ewidencyjnej.
Jeżeli działka powstała w wyniku podziału i podział ten nie został jeszcze ujawniony w księdze wieczystej, niezbędne będzie przedstawienie wykazu zmian gruntowych, wypisu z rejestru gruntów wraz z wyrysem z mapy ewidencyjnej dla nowopowstałych działek, a także ostateczną decyzji zatwierdzającą podział.
Zaświadczenie o przeznaczaniu działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego
Kolejny ważny dokument, który umożliwi sprzedaż niezabudowanej nieruchomości gruntowej, to zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub o jego braku. Takie zaświadczenie uzyskamy w urzędzie gminy lub urzędzie miasta. Wynikać będzie z niego na jakim obszarze, o jakim oznaczeniu znajduje się działka. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest udostępniany na stronach internetowych urzędów gmin (miasta) w Biuletynie informacji Publicznej. Do aktu notarialnego jest jednak konieczny oryginalny dokument wydany przez organ gminy.
Warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub, w razie jego braku, ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, po to, aby dowiedzieć się jak sklasyfikowana jest działka. To niezwykle ważne i bardzo mocno wpływa na cenę nieruchomości czy na czas jej sprzedaży. Najczęściej popełnianym błędem, sprzedających działki gruntu, jest niesprawdzenie zanim wystawią nieruchomość do sprzedaży, z jaką nieruchomością mają do czynienia.
Zaświadczenie o lasach
Zaświadczenie o lasach to nazwa potoczna. Przyjęło się ją używać, ponieważ oryginalnie tytuł tego dokumentu jest stosunkowo długi. Konkretnie chodzi o zaświadczenie wydawane przez starostwa powiatowe potwierdzające, że nieruchomość jest lub nie jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu i że jest lub nie jest objęta decyzją starosty określającą zadania z zakresu gospodarki leśnej. Jeżeli zaświadczenie potwierdza taki fakt, konieczne jest, aby odbyły się dwa akty notarialne: warunkowa umowa sprzedaży oraz umowa końcowa. Po umowie warunkowej Lasy Państwowe mają prawo pierwokupu takiej nieruchomości, z którego mogą, ale nie muszą skorzystać. Jeżeli skorzystają z tego prawa, kupujący traci bezpowrotnie możliwość jej zakupu.
Zaświadczenie dot. procesu rewitalizacji
Dokument dot. rewitalizacji nie zawsze jest obligatoryjny. Notariusz jednak może wymagać od kupującego, aby uzyskał z urzędu gminy/miasta zaświadczenie potwierdzające czy nieruchomość jest położona na obszarze zdegradowanym, na obszarze rewitalizacji oraz na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji. Jeżeli nieruchomość nie jest położona na obszarze zdegradowanym, na obszarze rewitalizacji oraz na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji, notariusz może powołać się na komunikat wydany przez urząd gminy lub miasta wydany na oficjalnych stronach internetowych przez ich organy.
Podstawa nabycia
Jest to dokument na podstawie którego sprzedający nabył daną nieruchomość. Zazwyczaj mamy tu do czynienia z umową sprzedaży, darowizną lub jednym z dwóch dokumentów będących podstawą spadkobrania, czyli aktem poświadczania dziedziczenia lub postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku. Jeżeli podstawą nabycia będzie spadek lub darowizna, konieczne jest również załatwienie zaświadczenie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego o uregulowaniu podatku od spadków i darowizn lub braku takiego obowiązku.
consequuntur accusantium est ipsam dolores quaerat. maxime cupiditate doloremque ipsa provident molestias laboriosam est porro ipsa libero expedita quo sit et non animi pariatur facilis fuga nostrum. provident tenetur temporibus vero ut et sit quo quis dolores amet est rerum quidem perspiciatis eum nisi nulla est. eum quae perferendis in debitis mollitia et ex quas dicta eum. quos eos dolorem numquam aut fugiat a rerum et distinctio.
eum aliquid quis et velit perferendis. distinctio molestias atque hic et sit impedit corrupti consequatur.