Kredyt hipoteczny czy gotówkowy ?
W życiu stajemy przed wieloma różnymi dylematami – mniej czy bardziej skomplikowanymi.
„Kredyt hipoteczny czy gotówkowy ?” – „Płatność kartą czy gotówką ?” – Pytania, otwarte, pytania zamknięte, projekcyjne, neutralne – jest ich wiele.
Wcześniej warto jednak zastanowić się czy tak na prawdę wiemy co to jest kredyt i z czym wiąże się zobowiązanie kredytowe.
Sprawa z pozoru wydaje się być bardzo prosta – czyli zaciągnięcie pożyczki w banku celem opłacenia wartości danego przedmiotu. W tym miejscu możemy poważnie się pomylić, ponieważ pożyczka jak i kredyt o ile jeszcze na co dzień możemy używać ich zamiennie, tak formalnie mają całkowicie inne znaczenie.
O pożyczkę możemy ubiegać się od osoby prywatnej, przyjaciela, osoby z rodziny czy znajomego.
W przypadku kredytu jednak sprawa jest bardziej sformalizowana – ponieważ ubiegać się o niego możemy tylko i wyłącznie w banku, co podyktowane jest przez prawo bankowe.
Sam kredyt, jako opis w prostej formule można przedstawić jako transakcję w której kredytodawca przekazuje do dyspozycji środki finansowe kredytobiorcy, a sam kredytobiorca – w ustalonych wcześniej w umowie terminach, zwraca przekazaną równowartość środków w ratach, dodatkowo przeznaczając gratyfikacje finansową w formie odsetek.
W kwestii zakupu mieszkania kredyt hipoteczny to najbardziej popularny sposób finansowania zakupu nieruchomości.
Oczywiście nie jest to jedyna forma finansowania – w grę wchodzi również kredyt gotówkowy. Idąc krok dalej można też zapłacić za mieszkanie gotówką bezpośrednio bez zaciągania kredytu (o ile oczywiście taką się dysponuje).
Analizując rynek, jak i realnie patrząc na kwestie formy finansowania zakupu nieruchomości, rozważyć możemy dwie popularne opcje kredytu: hipotecznego lub gotówkowego.
Która z nich jest bardziej opłacalna ? – To oczywiście kwestia do indywidualnej analizy.
W przypadku opcji pierwszej – kredytu hipotecznego, wymagany jest na samym początku wkład własny w określonej wysokości. Dla osób które chciałby ubiegać się o taki kredyt, muszą liczyć się z tym że na początku będą musiały uiścić określoną kwotę – która definiowana jest przez bank.
Oczywiście same procedury też są bardziej złożone, ponieważ poza standardową dokumentacją odnoszącą się do dochodów, potrzebna będzie ta dotycząca nieruchomości. Czas oczekiwania na decyzję jest dłuższy nic w przypadku kredytu gotówkowego jak i sam przelew środków na konto z reguły też trwa dłużej. Natomiast kwota o którą można się ubiegać może być zdecydowanie większa, jak i większa jest możliwość wydłużenia czasu spłaty.
Opcja druga – kredyt gotówkowy, również może umożliwić zakup nieruchomości – ale raczej w przypadku gdy dysponuje się już znacznie większą kwotą niż wkład własny, gdyż ma on określony limit (zdecydowanie niższy od limitu kredytu hipotecznego) co w większości przypadków może stanowić pokrycie spłaty tylko części nieruchomości. Nie ma też konieczności wpłacania wkładu własnego, jak i wcześniejszego wskazywania celu kredytowania. Pieniądze na koncie to zazwyczaj kwestia kilku dni.
Każde z rozwiązań ma swoje uzasadnienie – możemy przyjąć założenie że im więcej kapitału się posiada, tym dysponuje się też większym wachlarzem możliwości. Nie jest to jednak jedyny wyznacznik – wszystko tak na prawdę zależy od podejścia i możliwości indywidulanych potencjalnego nabywcy.
Istotną sprawą jest też ustalenie oprocentowania czy ma ono występować w formie stałej czy zmiennej.
Warto rozpatrzyć każdą z opcji indywidualnie, tak aby móc optymalne stwierdzić które z możliwych rozwiązań będzie najbardziej odpowiednie w danej sytuacji.